Sök English (United States)  Norsk, Bokmål (Norge) Svenska (Sverige)  Dansk (Danmark)
den 22 maj 2012..:: Diskusjonsforum::..Registrera  Logga in

 

 Siste 20 Minimera

Sv: Hvilket teleskop skal jeg velge? av Krest
Jeg ville gått for en lit...
Forum: Utstyr


Sv: Celestron C8 skinne av teejay
Hei igjen ! Har ikke fåt...
Forum: Utstyr


Sv: Celestron C8 skinne av Martinius
God morgen! Bare hygge...
Forum: Utstyr


Sv: Celestron C8 skinne av teejay
Hei Martinius Takk for t...
Forum: Utstyr


Sv: Celestron C8 skinne av Martinius
Hei! 2mnd er veldig leng...
Forum: Utstyr


Celestron C8 skinne av teejay
Bare et lite spørsmål; &...
Forum: Utstyr


Sv: Uklart bilde med meade LX200 ACF 8" teleskop av chhauger
666x på en 8" er det vi k...
Forum: Forum for nybegynnere


Sv: Uklart bilde med meade LX200 ACF 8" teleskop av Cosmos
Den er min erfaring med m...
Forum: Forum for nybegynnere


Sv: Uklart bilde med meade LX200 ACF 8" teleskop av chhauger
Det er kun under helt opt...
Forum: Forum for nybegynnere


Uklart bilde med meade LX200 ACF 8" teleskop av jibbo
Kjøpte meg et meade LX200...
Forum: Forum for nybegynnere


Sv: Saturn - Ny utgave av teejay
Flott bilde Steinar !!!
Forum: Bildegalleri


Første kikk! av sis
Då kom endeleg teles...
Forum: Observasjoner


Testfiler til stacking av Xplode
Er det noen som har ...
Forum: Astrofotografering


Sv: Saturn - Ny utgave av steinar74
Takker!! Nei, bruker inge...
Forum: Bildegalleri


Sv: Saturn - Ny utgave av Krest
Nice, bruker du ir filter...
Forum: Bildegalleri


Saturn - Ny utgave av steinar74
Legger ut et nytt bilde a...
Forum: Bildegalleri


Sv: Saturn 14. april av steinar74
Takker for tilbakemelding...
Forum: Bildegalleri


Sv: Saturn 14. april av Heno
Det der var slett ikke ve...
Forum: Bildegalleri


Sv: M97 & M108 av Heno
Ginge, takk for oppmuntri...
Forum: Bildegalleri


Sv: Tegninger av stjernebildene av Heno
Jeg foreslår at du laster...
Forum: Forum for nybegynnere



 Skriv ut   
Emne: MEADE ETX-LS Lightswitch 6" ACF for nybegynner?
Du må være pålogget for å svare.
ForfatterMeldinger
Brukeren er offline Gunder


Crewman Recruit
Crewman Recruit


Innlegg:4


09-02-2012 01:01  

Hei.

Har alltid vært interessert i astronomi og stjernehimmel, men hverdagen har vært i travleste laget. Siden yngstedatter også har fattet interessen er det på tide å kjøpe et teleskop.

Jeg har lest gjennom en masse både her og i andre fora, men ser at jeg kan trenge "litt" hjelp. Kan et Meade LS lightswitch 6" ACF være en god begynnelse? Jeg  ønsker å se mer enn planetene, men min datter ønsker i tillegg å kunne ta bilder. Hun har et greit EOS 550D, så det bør vel la seg gjøre.

Er dette Meade teleskopet en skivebom, eller vil det funke. Vi trenger ikke frakte dette rundt siden vi bor på landet og har ikke annen lysforurensing enn den vi kan skru av selv. Jeg har tenkt å bygge meg en liten "furte-bu" hvor jeg kan sitte når det er  klarvær - 40 meter fra huset.

Brukeren er offline Heno


Lieutenant Commander
Lieutenant Commander


Innlegg:260


09-02-2012 12:32  

Hei og velkommen på forumet.

Så lenge du snakker om visuell observervasjon vil jeg anse dette som et helt greit teleskop. Jeg er litt usikker på hvor stødig monteringen er, men det har ikke så stor betydning for visuelle hyggestunder. Dette gjelder i stor grad også planetfotografering, men et 550D er ikke egnet til det. Da trenger du et planetkamera, web kamera etc som kan ta opp video.
Du kan bruke kameraet som det er uten å fotografere gjennom teleskopet ved å montere dette oppå (piggyback) via et adapter. Det vil sannsynligvis fungere helt greit og jeg vil anbefale deg å begynne der. 
Skal du fotografere gjennom teleskopet stilles det helt andre krav til montering/stativ for å lykkes. Den må i prinsippet være så god som du bare har råd til for den er alfa og omega. Da skal du ta eksponeringer på opptil flere minutter og ingenting må bevege seg. I tillegg må motorene i monteringen perfekt følge stjernene på himmelen. Det får du ikke til med hva som helst. (Jeg sier ikke demed at den som følger dette teleskopet er dårlig, for det vet jeg ikke noe om, men den ser litt spinkel ut.) Dessuten har dette teleskopet ganske høy forsterkning (lang brennvidde) og det gjør at enhver feil forsterkes ytterligere. Brennvidden kan du redusere med en "focal reducer", men likevel.
Håper at dette var til litt hjelp.


Mvh Helge
----------------------------
Celestron C8 SCT
Celestron CG5 GT GEM
Skywatcher EQ6 PRO
Orion 80mm Short tube
Orion Starshoot Autoguider
Nikon D90
Brukeren er offline Gunder


Crewman Recruit
Crewman Recruit


Innlegg:4


11-02-2012 12:31  
Hei, og takk for svar.
Kameraet tar video i HD, er ikke det bra nok? - eller er det andre ting med Canon EOS 550D som gjør det lite egnelig?
Hva angår montering/stativ. Jeg har tenkt å bygge en liten "bu" som vil ha betonggulv. Her skal jeg ha muligheten til å "skyve av taket" for fritt utsyn. Kan en tenke se spesialfester i betong gulvet for det stativet som følger med, eller bør jeg kjøpe et bedre stativ?
Brukeren er offline chhauger


Fleet Admiral
Fleet Admiral


Innlegg:2084


11-02-2012 13:15  
Kjøp programmet BackyardEOS (30 dagers demo også). Med dette kan du fotografere planetene. Ikke like bra som med et dedikert planetkamera ("HD" har ingenting å si her da planetene ta opp veldig liten plass) men bedre enn et vanlig webkamera.

Når det gjelder astrofotografering så nei. Da må du ha en montering som følger himmelen (EQ montering). LS teleskopet kommer på en azimuth montering som kun følger objektet, så du vil få rotasjon i bildet.

Ellers så har Lightswitch teleskopene fått et litt opp og ned rykte - noen fungerer ypperlig mens andre er ubrukelige.

Christian Haugerud

http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/

SkyWatcher Equinox 120ED
NEQ6 GoTo Montering
DMK21AU618 Planetkamera (Mono)
Brukeren er offline Gunder


Crewman Recruit
Crewman Recruit


Innlegg:4


11-02-2012 13:37  
Hei.
Ok, da skjønner jeg at jeg ennå kan alt for lite om hva som skal til.
hmmm..... Jeg er villig til å bruke litt penger på dette siden interessen er tilstede, og at jeg har muligheten til å ordne meg en egen utkiktspost.
Finnes det messer hvor utstyrsleverandørene stiller ut, der man samtidig kan spørre alle dumme og fornuftige spørsmål? - alternativt, er det noen her som kan anbefale et oppsett som vil funke både til "astrofotografering" og "planetfotografering", og som er helt greit for visuell "nytelse". Det blir sikkert noe dyrere enn hva jeg i utgangspunktet har sett for meg, men det er ok.
Brukeren er offline chhauger


Fleet Admiral
Fleet Admiral


Innlegg:2084


11-02-2012 15:43  
Få utstyrs messer her til lands dessverre. Men ta å finn ut når din lokale astro klubb har ute kvelder, det er som regel en del teleskop på disse treffene.

DSO foto og planet foto "krever" to forskjellige ting. Planetene trenger høy oppløsning (stort teleskop) og lange brennvidder (fra 5 til 10+ meter!), men stiller ikke så veldig store krav til monteringen så lenge den er stabil.

DSO foto derimot krever MYE av monteringen er her er det hurtig optikk (f/ratio - bør være under f/7) som gjelder. Du trenger ikke store teleskopet til å ta gode bilder av DSO objekter, selv om oppløsning også teller inn her.

Så til planetfoto se etter en 8-11" SCT eller reflektor og til DSO se etter en liten APO, Ritchey-Chrétien (RC) eller en SCT med "focal reduser". Du kan også bruke reflektorer men pass da på at den er beregnet til fotografering eller så vil du ikke nå fokus!

Hvis du skal ha et "alt i ett" teleskop, ta en titt på Celestron sin EdgeHD serie. Disse er lagd til fotografering (f/2 med HyperStar systemet!!!!) men har også lang nok brennvidde og god nok oppløsning til å ta gode planet bilder.

Christian Haugerud

http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/

SkyWatcher Equinox 120ED
NEQ6 GoTo Montering
DMK21AU618 Planetkamera (Mono)
Brukeren er offline Gunder


Crewman Recruit
Crewman Recruit


Innlegg:4


11-02-2012 16:31  
Hei.
1000 takk for god hjelp!
Jeg får ta meg en tur til nærmeste klubb først, så får jeg ta det derfra:)
Du må være pålogget for å svare.
Fora > Diskusjoner > Forum for nybegynnere > MEADE ETX-LS Lightswitch 6" ACF for nybegynner?



ActiveForums 3.7
Copyright 2006-2012 Stjerneporten   Användarvilkor  Personliga uppgifter