Celesta
 Crewman
Innlegg:15
 | | 16/12/2009 18:42 |
| Hehe, jeg prøvde å få fram at du hadde anbefalt meg og IKKE kjøpe en sånn koffert :)
Men jeg har bestemt meg 99% nå at det blir CPC 800. De forstørrelsene du nevnte 2x og 3x det er forstørrelser jeg vil ha uansett hvilket teleskop jeg velger? Og hva er det jeg skal se etter på Okular da, hvilke størrelser etc? Føler jeg maser fælt her nå :$ | | |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 16/12/2009 19:02 |
| Hei !
Kjempeflott forum med mye interessant lesing for en nybegynner!
Jeg er fremdeles noe forvirret, og må lese meg litt mer opp på dette.
Jeg har intrykk av at det er mest pratisk med en refraktor (?) men at den kaskje er best for DSOer?
Jeg har sett litt på en Celestron NexStar 5 (XLT) SE - Må jeg eventuelt kjøpe noe ekstra utstyr ? - Hva kan jeg regne med å se av stjerner, planeter DSOer osv med dette utstyret ? - og hva med fotografering - noe utstyr (kamera) å anbefale i så måte?
Kan det være praktisk å ha en kikkert i tillegg - ser på en SkyMaster 12x60 ? - noen anbefalinger ?
- Hva er en EQ6 pro ?
- noen anbefaler refraktor; En APO(kromatisk) refraktor - hva er det ?
Takk for all hjelp !
PS Har bestilt boka "Praktisk astronomi" :-) | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 16/12/2009 23:31 |
| Sendt av Celesta on 16.12.2009 18:42
Hehe, jeg prøvde å få fram at du hadde anbefalt meg og IKKE kjøpe en sånn koffert :)
Men jeg har bestemt meg 99% nå at det blir CPC 800. De forstørrelsene du nevnte 2x og 3x det er forstørrelser jeg vil ha uansett hvilket teleskop jeg velger? Og hva er det jeg skal se etter på Okular da, hvilke størrelser etc? Føler jeg maser fælt her nå :$
Ah da er det greit! 
Avansert teleskop med andre ord. Teleskopet har lang brennvidde så det holder med en 2x Barlow. Ja en 2x er en 2x uansett teleskop. Når det gjelder okularer så kan du slippe unna med billige modeller da teleskopet ditt er seint (f/10). Hva slags okularer kommer an på hva du vil se på men med CPC800 ville jeg godt får et 32mm (16mm med Barlow) og et 20mm (10mm med Barlow) okular. Dette vil gi deg; 63x, 101x, 127x og 203x | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 16/12/2009 23:52 |
| Sendt av teejay on 16.12.2009 19:02
Hei !
Kjempeflott forum med mye interessant lesing for en nybegynner!
Jeg er fremdeles noe forvirret, og må lese meg litt mer opp på dette.
Jeg har intrykk av at det er mest pratisk med en refraktor (?) men at den kaskje er best for DSOer?
Jeg har sett litt på en Celestron NexStar 5 (XLT) SE
- Må jeg eventuelt kjøpe noe ekstra utstyr ?
- Hva kan jeg regne med å se av stjerner, planeter DSOer osv med dette utstyret ?
- og hva med fotografering - noe utstyr (kamera) å anbefale i så måte?
Kan det være praktisk å ha en kikkert i tillegg - ser på en SkyMaster 12x60 ?
- noen anbefalinger ?
- Hva er en EQ6 pro ?
- noen anbefaler refraktor; En APO(kromatisk) refraktor - hva er det ?
Takk for all hjelp !
PS
Har bestilt boka "Praktisk astronomi" :-) Når det gjelder visuelt bruk, så er en refraktor best til planetene. Du har sikkert sett DSO sammenhengen nevnt under fotografering. Her er små APO refraktorer flittig brukt da de er raske og kort brennvidde noe som gjør alt mye enklere. Pluss de har ikke fargefeil i bildet.
NexStar teleskopet er greit det men jeg vil ikke si det er et nybegynner teleskop. Bra til planetene og de lyssterke DSO objektene.
Vel du MÅ ha en duggkappe! Denne kan du lage selv (søk etter "homemade dew shield" på google). Så må du ha okularer (følger vel med ett tror jeg?). En 2x Barlow er greit å ha samt et månefilter. Etter hvert bør du oppgradere diagonalen. Den som følger med er billig og dårlig.
Glem fotografering nå. Du kan godt begynne med planetfotografering da det krever mindre av deg. DSO fotografering krever MYE kunnskap og erfaring med en slik brennvidde.
Ingen ting er bedre enn en god 7x50 kikkert (finn en som er LETT). Hvis du har gode armer og vil greie å holde 12x60'en still over tid, så kjøp i vei. Jeg foretrekker å feste kikkerten min til et lett stativ.
EQ6 er en av de største monteringene ute på markedet og er beregnet til store teleskop og fotografering.
En APO refraktor er en refraktor som samler alle bølgelengdene (rødt, grønt og blått) til samme punkt så du vil få et korrekt bilde. Disse koster en del mer kroner enn en akromatisk refraktor som kun samler 2 bølgelengder (som regel rødt og grønt). Det blå/lilla spekteret ligger litt bak og du vil derfor se denne fargefeilen rundt lyssterke objekter/stjerner. Dette fjerner litt av kontrasten på planetene. | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
Celesta
 Crewman
Innlegg:15
 | | 17/12/2009 00:35 |
| Nå skjønte jeg ikke hva du mente når du skrev (xx med barlow) i parentes. Jeg trenger 1 stykk 2x barlow (linse?1?) og okularer på 32mm 20mm? Jeg vet ikke hva jeg vil se på jeg egentlig. Blir vel å starte med det lette først tenker jeg, glo litt på månen og sånt. Så jobbe meg oppover i systemet :) Titter litt på sida til Tele Vue nå. Power mate, wtf? Blir jo bare mer og mer etterhvert som jeg leser her nå. Og hva er forskjell på " BIG" versjonene av barlowsa? Setter veldig pris på linker typ: "Den skal du ha, den skal du ha"  | | |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 17/12/2009 07:53 |
| Takk for svar Christian
...som produserer nye spørsmål :-)
Kan du forklare hva du mener med å oppgradere diagonalen ?
Er Nextar'en for vanskelig å bruke for en nybegynner ? Du sier den er bra til planetene og de lyssterke DSO objektene, hvilket forsåvidt passer OK for meg.
Har også lest litt på linken til njopshal - http://www.njopsahl.no/teleskopvalg.php - og der ser det ut som at en katadioptrisk teleskop er grei å bruke fordi disse teleskopene er kanskje det nærmeste du kommer et all-round teleskop; de gir skarpe bilder av planetene og Månen og de er samtidig store nok til å jakte seriøst på lyssvake deep-sky objekter. Nextar'en nevnt tidligere er vel et slikt teleskop ???
| | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 17/12/2009 15:16 |
| Sendt av Celesta on 17.12.2009 00:35 Nå skjønte jeg ikke hva du mente når du skrev (xx med barlow) i parentes. Jeg trenger 1 stykk 2x barlow (linse?1?) og okularer på 32mm 20mm? Jeg vet ikke hva jeg vil se på jeg egentlig. Blir vel å starte med det lette først tenker jeg, glo litt på månen og sånt. Så jobbe meg oppover i systemet :) Titter litt på sida til Tele Vue nå. Power mate, wtf? Blir jo bare mer og mer etterhvert som jeg leser her nå. Og hva er forskjell på " BIG" versjonene av barlowsa? Setter veldig pris på linker typ: "Den skal du ha, den skal du ha" 
OK, hvis du har et teleskop med en brennvidde på F1000 så vil et 10mm okular gi deg 100x (1000/10=100). Nå siden en 2x Barlow DOBLER førstørrelsen så ganger du teleskopets brennvidde til F2000 (1000x2). Formelen blir da 2000/10=200x. Dette er viktige ting å kunne for å ikke ende opp med okularer som gir samme forstørrelse. Har du en 2x Barlow og et 20mm okular så er det liten vits i å kjøpe et 10mm okular (1000/10=100x) da det vil gi samme forstørrelse som med 20mm og Barlowen (2000/20=100x).
En Powermate er beregnet til fotografering og er litt bedre enn en Barlow. BIG passer kun 2" fokuseringer. Skal sette opp en liten liste til deg når jeg kommer hjem  | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 17/12/2009 15:24 |
| Sendt av teejay on 17.12.2009 07:53
Takk for svar Christian
...som produserer nye spørsmål :-)
Kan du forklare hva du mener med å oppgradere diagonalen ?
Er Nextar'en for vanskelig å bruke for en nybegynner ? Du sier den er bra til planetene og de lyssterke DSO objektene, hvilket forsåvidt passer OK for meg.
Har også lest litt på linken til njopshal - http://www.njopsahl.no/teleskopvalg.php - og der ser det ut som at en katadioptrisk teleskop er grei å bruke fordi disse teleskopene er kanskje det nærmeste du kommer et all-round teleskop; de gir skarpe bilder av planetene og Månen og de er samtidig store nok til å jakte seriøst på lyssvake deep-sky objekter.
Nextar'en nevnt tidligere er vel et slikt teleskop ??? Diagonalene som følger med er aldri av god kvalitet. Skulle de sendt med en av god kvalitet så hadde prisen vært høyere En god diagonal reflekterer opptil 99% av lyset mens de billige som følger med reflekterer rundt 85%. Den forskjellen ser du i okularet SCT teleskop er allround teleskop ja noe som betyr at de gjør alt greit (men ikke supert). Visuelt er de dette den dårligste teleskoptypen når det kommer til planetene grunnet et stort sekundærspeil (kontrast tap). 5 tommer samler heller ikke mye lys så det er ikke noen DSO samler. Ønsker du et kompakt teleskop så må du også huske på at disse teleskopene tar lang tid å kjøle ned om vinteren (opptil flere timer!), selv om små teleskop er mindre berørt av dette. NexStar'en tar nok en time+ | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 17/12/2009 15:50 |
| Hva vil du anbefale til en nybegynner som skal se på planeter og stjerne + noen DSOer hvis mulig - til en total pris på 7-8000 ? - helt med datastyring ? | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 17/12/2009 17:58 |
| Du får en 6 tommer Dob med PushTo (ingen motorer, du dytter bare tuben til kontrollen sier du er fremme) til 8000,- hos celesta.no. PushTo'en fungerer bra og optikken er meget god. Med GoTo har jeg ingen å anbefale i den prisklassen. Jeg mener 6 tommer er minimum for gode observasjoner. Her kan du virkelig begynne å trekke frem detaljer på planetene og en 6 tommer samler også godt med lys så du vil nå ganske langt ut i rommet når det kommer til DSO'er. Bare husk at jo mer erfaring du får jo mer vil du se. Det kan være ganske frustrerende med en gang du begynner da du vil se få detaljer i okularet, men det kommer!  | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 17/12/2009 22:35 |
| Celesta,
Handleliste:
Orion 2x ShortyPlus eller Televue 2x Barlow
Okularer:
Televue 32mm, 20mm
Orion Epic ED 14mm
Orion Variable Polarizer 1.25" (månefilter)
Alt får du kjøpt hos celesta.no | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 18/12/2009 10:40 |
| Hei igjen !
Hans hos teleskop-service.se anbefaler en GSO Dobson GSD 200C 200/1200mm
- ser man planetene bra i denne ? - hva om jeg skal se på sola og månen - må jeg ha noe ekstra utstyr ? - følger det med stativ ? - andre saker jeg må tenke på dersom jeg kjøper det ?
- er den brukanes til DSOer ? | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 18/12/2009 13:06 |
| Veldig godt kjøp om du ønsker en Dobsonain. Du ser både planetene og DSO veldig bra med denne.
Til månen trenger du et månefilter (kjøp det jeg anbefalte til Celesta over) mens til solen må du ha et solfilter. Du kan laget et selv av Baader Solarfilm (njopshal.no) eller kjøpe et som passer over tuben til GSO'en. Vær NØYE hvis du lager det selv ;)
Dobsonian teleskop kommer med en montering ja men ikke en EQ montering du forbinder med teleskop. Dob teleskop er veldig enkle å bruke da det kun er opp/ned og høyre/venstre. | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 18/12/2009 13:18 |
| Blir den stående lavt på den monteringen ? Kan man få EQ montering til den ? | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 18/12/2009 14:13 |
| Nei den er faktisk akkurat passe til en voksen person når du sitter. Du kan sette tuben på en EQ montering men da må du opp i EQ6 og dette er et monster! En person med en 8 tommer dob | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 19/12/2009 00:06 |
| Er det ikke tungvint å måtte sitte hele tiden ? Hvordan finner man frem til planetene med den ? | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 19/12/2009 00:53 |
| Du blir sliten av å stå bøyd over okularet så du vil se mer når kroppen er avslappet  Vel i gamle dager brukte vi et stjernekart og kikkert for å finne ting. Så brukte man søkeren på teleskopet Sorry, kunne ikke la være! Det er greit å vite sånn ca hvor ting er på himmelen så skaff deg et stjerneatlas eller et planetarium til pc'en (anbefaler Stellarium - gratis også). Ønsker du hjelp til å finne tingene så kjøper du et teleskop med GoTo eller PushTo som er det nå heter til Dob teleskop. Men dette koster en del mer kroner. | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 19/12/2009 11:16 |
| OK jeg tar den - men er man nybegynner så stiller man ikke bare gode spørsmål :-)
Men er det ikke PushTo på den GSO Dobson GSD 200C som jeg nevnte over ?
Et alternativ er en Celestron AstroMaster 90EQ - som kan motoriseres - hva med den ?
Må snart bestemme meg tror jeg...
Målet må jo å bli en god astro fotograf, så kan jeg legge ut fine bilderserier på Myspace siden min (www.myspace.com/tomjohnsen) med egen musikk til - Changes f.eks. [HA HA :-)]
Takk for all hjelp så langt. | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|
chhauger
 Fleet Admiral
 Innlegg:2050
 | | 19/12/2009 12:38 |
| | Nei, ikke PushTo på den. Se på Orions IntelliScope serie. Men en Dob er ikke egnet til fotografering (utenom planeten) så hvis det er det du vil holde på med så må du ha en EQ montering. En god montering starter ved 7-8000 kroner. AstroMaster'en er ikke egnet til fotografering heller. For fotografering må du begynne med korte brennvidder så "piggyback" er måten å starte på! Dette betyr at du monterer kameraet direkte på montering. Når du mestrer dette (5-10 min eksponeringer uten at stjernene blir kometer) så oppgraderer du til et lite teleskop slik som 70-80mm APO/ED refraktor. | | Christian Haugerud (Moderator)
http://www.flickr.com/photos/59407226@N05/
SkyWatcher Equinox 120ED Celestron C9.25 XLT NEQ6 GoTo Montering DMK21AU618 Planetkamera (Mono) |
|
teejay
 Lieutenant Commander
Innlegg:278
 | | 19/12/2009 15:28 |
| Får konsentrere meg om stjerner og planeter i første omgang. Men du sa at nexstar5 ikke egnet seg for nybegynnere. Jeg kunne tenke meg en refraktor medGoTo funksjon. Får jeg ikke noe brukbart for 7-8000 ? Hva slags problemer vil jeg få med Nexstar5 hvis jek kjøper den ? | | Tom Johnsen GSO 200/1200mm /SW Evostar 80 DS-PRO SW HEQ-5PRO, Canon EOS 450D / Celestron NexImage
|
|